Trening TL polega na systematycznym, codziennym

odsłuchiwaniu odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego. Jego ogromną zaletą  jest możliwość stosowania programu w warunkach domowych, pod okiem przeszkolonego specjalisty. Proponowany czas słuchania to dwa razy dziennie po 30 minut. Dopuszcza się również opcję raz dziennie przez 45 minut. Trening może być prowadzony w połączeniu z terapią integracji sensorycznej, terapią ręki lub indywidualnie.

Realizacja programu w systemie domowym ma wiele zalet, zwłaszcza u dzieci z dużą nadwrażliwością.  Program może być prowadzony w dłuższym czasie (kilku miesięcy), przynosząc długotrwałe, pozytywne rezultaty. Dziecko w czasie sesji treningowej może wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia manualne, jak: lepienie z plasteliny (jeśli nie jest uczulone), rysowanie, malowanie, układanie klocków, czy specjalnie dobrane ćwiczenia ruchowe. Absolutnie jednak nie wolno dziecku oglądać telewizji w czasie treningu, ani używać jakichkolwiek gier komputerowych. Ważne jest również, aby dziecko nie jadło i nic nie żuło, gdy ma słuchawki na uszach. Czytanie nie jest wskazane. W momencie rozpoczynania programu terapeuta udziela rodzicom indywidualnych wskazówek, co do aktywności preferowanych w czasie słuchania.

Przed rozpoczęciem sesji Terapeutycznego Słuchania opiekun dziecka, w celu diagnostycznym, wypełnia kwestionariusz dotyczący funkcjonowania małego pacjenta w życiu codziennym.

- KWESTIONARIUSZ (13 stron)

Następnie rodzice są proszeni o nagranie (zwykłym aparatem cyfrowym) 15-minutowego filmiku, który pokazuje dziecko w warunkach domowych w czasie zabawy. Można również nagrać specyficzne zachowania, które są problematyczne.

- FILM (opcjonalne)

Do kwestionariusza należy dołączyć pracę plastyczną dziecka. Może to być rysunek rodziny. Można też poprosić dziecko: Narysuj siebie.

    – RYSUNEK

Następnym etapem jest spotkanie z terapeutą na godzinną obserwację.

  - OBSERWACJA

Na podstawie wniosków wyciągniętych z obserwacji, kwestionariusza i reszty materiałów, terapeuta dokonuje selekcji materiału dźwiękowego.

SPRZĘT

Sprzęt stanowią specjalistyczne słuchawki oraz odtwarzacz WAV ze specyficznie dobranym, indywidualnym materiałem muzycznym dla danego pacjenta. Sprzęt jest wypożyczany na czas trwania programu. Odpowiedni materiał muzyczny, złożony ze specjalnie modulowanej muzyki o odpowiednich częstotliwościach, zmieniany jest co dwa tygodnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>